4KVIDEO

Prečo 4K?

Asi málokto ma doma 4K televízor/ monitor a preto je na mieste otázka, či má takéto video zmysel a uplatnenie… Odpoveď je: Určite áno!. Hlavnou výhodou nie je ani tak konečný výstup ako rozšírené možnosti postprodukcie a reálny výsledok aj pre zobrazenie v nižšom rozlíšení. Obraz 4K má približne 4-násobné rozlíšenie oproti súčasnému Full HD (3840×2160 vs. 1920×1080), čo nepochybne prináša niekoľko nových nezanedbateľných výhod:

 

1. Obrovskou výhodou je, že po skonvertovaní 4K videa do nižšieho FullHD je výsledný obraz omnoho detailnejší a ostrejší!!!

Pri natáčaní FullHD videa sa sníma obraz z celej plochy snímača fotoaparátu. Aby fotoaparát stíhal snímať obraz s rozlíšením veľkým napr. 16Mpx a zaznamenávať ho do videa používa vynechávanie riadkov. To má za následok, že vo výslednom videu chýbajú detaily z pôvodného obrazu a okrem toho to vnáša do videa viacero obrazových problémov (rolling shutter, moiré a i.).

Naproti tomu 4K video vzniká tak, že sa nesníma celá plocha snímača, ale len výrez 3840×2160 pixlov. Výsledné video je potom zaznamenané oproti nasnímanému obrazu v pomere 1:1 s kodekom s vysokým dátovým tokom(100Mb/s). Tým sa zachovajú v obraze pôvodné detaily a sú čiastočne potlačené spomínané nedostatky.

 

2. 4-násobné rozlíšenie umožňuje robiť výrezy, zoom a iné korekcie kompozície dodatočne a bez straty kvality!!!

Napríklad môžeme natáčať „polocelok“ a „detail“ zároveň, v tom istom čase na jednú kameru alebo si vzdialené objekty priblížiť bez použitia digitálneho zoomu, ktorý by degradoval snímok.

 

3. V neposlednom rade je to stabilizácia obrazu

Pri akčnejších záberoch je niekedy aj s použitím flycamu, nutne robiť dodatočnú stabilizáciu v post produkčných programoch, ktorá je zvyčajne na úkor kvality videa, pretože softvér urobí výrez/crop, ktorý je stabilný a ostatné pixeli odchádzajú mimo zobrazenia. Zjednodušene povedané: Ak ma byt výsledkom Full HD video, 4K ponúka veľkorysí priestor pre stabilizáciu roztrasených záberov natočených trebárs aj z ruky. Čo znovu rozširuje možnosti kreatívnej práce kameramana a prispieva k pôsobivému výsledku.

 

Pre tieto a mnoho ďalších dôvodov používame veľmi často pri našej práci ľahký a kompaktný Panasonic Lumix GH4, ktorý okrem možnosti natáčať video v 4K rozlíšení 100Mbit/s, dokáže nahrávať 96p snímkou za sekundu, čo umožňuje vytvárať veľmi pôsobivé spomalené zábery.